გაკვეთილის თემა
|
წელიწადის დროები
|
საგანი/პედაგოგი
|
რუსული ენა/მაია ხომერიკი
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
პირველი საფეხური/VI
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
26 მოსწავლე/განსაკუთრებული
საჭიროების მოსწავლე არ მყავს.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია იმიტომ რომ მოსწავლეები
გამოიყენებენ წინარე ცოდნას, დააშენებენ ახალ მასალას, ისწავლიან
უცხო სიტყვებს,
შეადგენენ წინადადებებს, გამოიყენებენ
ახალ გრამატიკულ კონსტრუქციებს: არსებითი სახელი+ზედსართავი სახელი
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
უცხ.დ.I.1. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის
მითითებების გაგება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სათანადოდ რეაგირებს
მასწავლებლის მითითებებზე .
უცხ.დ.I.4. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის გასაგებად სათანადო სტრატეგიების გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ცდილობს უცნობი სიტყვების,
გამოთქმების დამოუკიდებლად ამოცნობას ნაცნობ ვერბალურ თუ არავერბალურ ელემენტებზე
დაყრდნობით .
უცხ.დ.III.11. მოსწავლეს შეუძლია მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მოკლედ
პასუხობს კითხვებს მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე, ან რეაგირებს მათზე არავერბალური საშუალებებით;
·
პასუხობს კითხვებს კონკრეტულ
საკლასო სიტუაციასთან დაკავშირებით .
·
პასუხობს ზეპირმეტყველებაში
ნასწავლი ტექსტის შინაარსის გარშემო დასმულ მარტივ კითხვებზე (მაგ., რა ჰქვია, რა აქვს, როგორია, რას აკეთებს
და სხვა).
ü მოსწავლეები
გამოიყენებენ და გაააქტიურებენ წინარე ცოდნას, ისწავლიან ამინდის აღწერას, საუბარში
გამოიყენებენ ცისარტყელას ფერებს;
ü ისწავლიან
არსებითი სახელისა და ზედსართავის სახელის ჩასმას მრავლობით რიცხვში.
|
წინარე ცოდნა
|
·
მოსწავლეები
ახერხებენ წელიწადის დროების დასახელებას, ფერების დასახელებას
მხოლობით რიცხვში.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი გამსაზღვრელი შეფასების სქემის
მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,
წიგნი,
ნახატები,
ცხრილი,
დისკი,
ლეპტოპი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მოსწავლეთა ორგანიზება _ 2 წთ.
გაკვეთილის A
ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ გონებრივი იერიში _ კითხვა-პასუხი _ 5 წთ.
1. რომელი
ფერები გიყვართ?
2. წელიწადის
რომელ დროს უკავშირებთ თქვენს საყვარელ ფერს?
აქტივობა 2 _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _
7 წთ.
მასწავლებელი სთავაზობს მოსწავლეებს
დაათვალიერონ პრეზენტაციაში მოცემული ნახატები და დაასახელონ ყველა ასოციაცია, რაც
ნახატის დათვალიერების დროს წარმოეშვათ. ამატებს სიტყვებს: ნათელი, ყვითელი, ცხელი
მზე, ნაცრისფერი
ღრუბლები, გრილა.8
წუთი.
გაკვეთილის
B ფაზა
_ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა
3-მოსწავლეებს ვყოფ ჯგუფების მიხედვით. თითოეულ ჯგუფს ვანიჭებ სახელებს „მერცხლები“,მზის
სხივები“,’’წვიმის წვეთები“,“ფიფქები“.ჯგუფებს ვაძლევ დავალებას.-მოვისმინოთ ტექსტი
და ჩავსვათ გამოტოვებული სიტყვები.
ვისმენთ
ტექსტს ‘’კალენდარი’’.მოსწავლები აღადგენენ გამოტოვებულ სიტყვებს,ჯგუფები აფორმებენ
თავიანთ პლაკატებს.10 წუთი
გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია
ვიყენებთ
წინასწარ მომზადებულ ცხრილს.
მასწავლებელი
აძლევს ინსტრუქციას:
შევავსოთ
ცხრილი და გადავიყვანოთ წინადადები მრავლობით რიცხვში.5 წუთი
მასწავლებელი
აძლევს საშინაო დავალებას,აძლევს მიმართულებას. 2 წუთი
მასწავლებელი
აფასებს მოსწავლეებს 3 წუთი.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment